środa, 28 grudnia 2011
Bardzo angielski kryminał - Reginald Hill
Przyznaję, nie miałam siły przed świętami, żeby dorzucić jakąś nową recenzję. Pewnie rozwiązałoby to niektórym problem prezentu pod choinkę, ale zrzućcie to na karb mojej wrodzonej złośliwości. Za to przez święta tylko leżałam na kanapie z psem i czytałam, więc mogę się z wami podzielić wrażeniami.
Wydawnictwo Nowa Proza zrobiło mi miłą niespodziankę i wydało kolejną część jednego z moich ukochanych cykli kryminalnych: „Ostatnie słowa” z serii o Dalzielu i Pascoe Reginalda Hilla. Zamiast więc oglądać cukierkowe filmy familijne o kolejnych Mikołajach czy miłości na święta, raczyłam się smacznym opisem przygód inteligentnych i bardzo niepoprawnych politycznie detektywów.
Pewnej nocy ginie trzech starszych mężczyzn. Jeden zostaje zabity we własnej wannie. Inny umiera z wyziębienia na szkolnym boisku. Trzeci z kolei jest ofiarą wypadku samochodowego. Jego ostatnie słowa wskazują zabójcę. I wszystko pokazuje na to, że jest nim podinspektor Dalziel, który najwyraźniej wbrew rozsądkowi usiadł za kierownicą po suto zakrapianej kolacji. Co prawda Dalziel twierdzi, że jest niewinny, ale cała sytuacja podważa zaufanie do Wydziału Kryminalnego. Pascoe musi sobie poradzić z trzema śledztwami i to tak, żeby nie naruszyć dobrego imienia policji.
Wielbiciele tego rodzaju twórczości pewnie znają Reginalda Hilla, uznawanego za najlepszego z żyjących angielskojęzycznych autorów kryminałów, laureata prestiżowej nagrody Cartier Diamond Dagger. Seria o policjantach Adrew Dalzielu i Peterze Pascoe (w Polsce do tej pory ukazały się trzy części: „Małe sprzątanko”, „Okrutna miłość”, „Ścięte głowy”) doczekała się już ekranizacji w postaci serialu BBC i oczywiście, ogromnej rzeszy wielbicieli. Nic dziwnego. Hill zasłużył na to dzięki charyzmatycznym bohaterom, poczuciu humoru a przede wszystkim dzięki angielskiemu klimatowi. Dla mnie największy urok tych powieści stanowi zestawienie układnego, inteligentnego, czarującego i konsekwentnego Pascoe z politycznie niepoprawnym, bardzo bezpośrednim, niechlujnym, za to błyskotliwym Dalzielem. Ale tytułową parę wspiera oczywiście, cała gromadka barwnych postaci drugoplanowych. Takich jak żona Pascoe, feministka rozdarta między rolą matki i kobiety wyzwolonej czy przerażająco brzydki i niezwykle skuteczny Wield, zmagający się ze swoja seksualnością w nieprzychylnym dla gejów klimacie Yorkshire…
Jeśli oczekujecie samochodowych pościgów, strzelanin i akcji jak w Mission Impossible, albo chociaż solidnego mordobicia, nawet nie sięgajcie po powieści Hilla. Znajdziecie tu za to błyskotliwe i dowcipne dialogi, mnóstwo humoru i akcję według najlepszych wzorców Agathy Christie.
Tytuł: „Ostatnie słowa”
Autor: Reginald Hill
Wydawnictwo: Nowa Proza
czwartek, 15 grudnia 2011
Iana MacLeoda świat u schyłku czasu
Dziś o jednym z moich ulubionych autorów. Zresztą nie tylko moich, o czym świadczy ilość nagród zdobytych przez Iana R. MacLeoda – pisarz ten ma na swoim koncie Hugo, Nebulę, Lotusa oraz Word Fantasy Award.
Ja MacLeoda pokochałam od pierwszego wejrzenia. A dokładniej od pierwszej kartki „Wieków światła”. Na „Dom burz”, kontynuujący wątek alternatywnej rzeczywistości, w której rozwój techniczny został zatrzymany za sprawą działania magicznego eteru czekałam już z dużą niecierpliwością. Ujął mnie klimat XIX-wiecznej Anglii i obraz świata zmierzającego do schyłku, cywilizacji zapędzonej w kozi róg i pozbawionej perspektyw rozwoju.
„Pieśń czasu. Podróże”, które niedawno ukazały się nakładem wydawnictwa Mag składa się z dwóch części. „Podróże” to zbiór różniących się fabularnie opowiadań, w których motywem przewodnim jest zmiana i zmierzch znanego świata. Z kolei „Pieśń czasu” to powieść (laureatka Nagrody im. Arthura C. Clarke'a i Nagrody Campbella) dziejąca się pod koniec XXI wieku. Jej bohaterką jest słynna skrzypaczka, kobieta u schyłku swojego życia, która pewnego dnia ratuje topielca – młodego mężczyznę z dziurą w pamięci.
Choć fantastykę uznaje się literaturę rozrywkową, trudno mi użyć tego słowa w odniesieniu do MacLeoda. Urzeka mnie jego bajeczna wyobraźnia, ale jego proza jest melancholijna, depresyjna i przesycona smutkiem. Autora z jednej strony fascynuje klasyczny zestaw trzech „M” (Miasto, Masa, Maszyna), ale jego książki nie są radosnym opiewaniem postępu i wynalazków pchających naszą cywilizację naprzód. Postęp – zdaje się twierdzić MacLeod – jest nieodzowny. Ale między nowym a starym trwa nieustająca wojna, w której nie istnieją pokojowe traktaty. „Nowe” jest bezwzględne.
Najlepszym przykładem takiego myślenia jest jedno z opowiadań „Podróży” – „Opowieść młynarza”. Dla jego bohatera, mistrza swojego rzemiosła, młyn jest czymś znacznie więcej niż narzędziem do robienia pieniędzy. Jednak stary młyn, ze skrzydłami obracanymi wiatrem, funkcjonujący dzięki tradycyjnej magii i mechanice, odchodzi w przeszłość wypierany przez maszyny eterowe. Pracujące więcej i taniej, choć całkowicie bezosobowe.
O odchodzeniu w przeszłość i nieuchronnej, choć nie zawsze dobrej ewolucji są wszystkie opowiadania „Podróży” – i to o rasie hobów, niewolników, którzy podczas zlodowacenia przetrwali swoich panów. I to o żywiołach czy wreszcie to o drugiej podróży Baltazara – jednego z trzech króli, którzy przywitali nowonarodzonego Jezusa. O przemianie i odchodzeniu w niebyt jest wreszcie cała „Pieśń czasu”.
MacLeod czaruje słowem. To nie jest proza powierzchowna, której tylko dotykamy, a która nie pozostawia nam żadnych wrażeń. Tu toniemy między kartkami, możemy się lekturą upajać. Doceniać dźwięk wyrazów, płynność zdań i harmonię formy i treści. Jeśli zazwyczaj mamy do czynienia z książkowym macdonaldem, szybką lekturą dla zabicia czasu, to książki tego Brytyjczyka są wyszukanym daniem, gdzie wiele smaków, często kontrastowych, przenika się i tworzy nowy, fascynujący smak.
A nie mówiłam, że kocham MacLeoda?
Tytuł: Pieśń czasu. Podróże
Autor: Ian R. MacLeod
Wydawnictwo Mag
A na koniec...ponieważ zbliżają się święta:-)
czwartek, 8 grudnia 2011
Romeo i Julia w kosmosie
Dziś mamy książkę o kosmosie, podróżach w czasie i przestrzeni, kosmicznych okrętach, wirtualnej rzeczywistości oraz kolonizowaniu nowych światów.
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…a, to nie to. W nieokreślonej przyszłości wszechświat opanowany jest przez potomków kolonistów z Ziemi. Jedną grupę tworzą Skolianie skonfliktowani z Eubianami, a walkom pomiędzy nimi przygląda się neutralny Sojusz Ziemski. Walka między Skolianami a Eubianami (popularnie nazywanymi Handlarzami) ma podłoże bardzo osobiste. Otóż Eubianie, a dokładnie rządzący nimi Aristo na skutek manipulacji genetycznych są w stanie odczuwać tylko cudze emocje. A dokładniej cudzy ból wywołuje u nich przyjemność. Im większy ból, tym lepiej. Najlepszymi dawcami tego rodzaju rozkoszy są powszechnie występujący u Skolian empaci. Jedni więc polują na niewolników, a drudzy się bronią. I to jedyna różnica między nimi, bowiem obie organizacje przypominają wojskowe dyktatury Afryki czy Ameryki Południowej. Demokracja jest tylko pozorem, a wolnomyślicieli się ucisza.
Na tle politycznych konfliktów Catherine Asaro plecie kosmiczną wersję Romea i Julii. Ona jest dowódcą o najwyższym stopniu wojskowym w armii Skolii, niezwykle wrażliwą empatką, członkiem elitarnej grupy pilotów, na dodatek następczynią tronu Skolii. On z kolei jest synem Aristo, urodzonym i wychowanym po to, by zagarnąć władzę nad światem. Spotykają się i mimo tego, że stoją po przeciwnych stronach barykady, że borykają się z własnymi uprzedzeniami, stają się sobie na tyle bliscy, żeby dla drugiej osoby zaryzykować całe swoje życie.
Mimo kosmicznego backgroundu trudno „Wielką Inwersję” traktować jak klasyczną space operę. Być może dlatego, że autorka skupia się na wewnętrznych przeżyciach bohaterki, jej problemach emocjonalnych, relacjach z rodziną i związkach. Ciekawy pomysł na pokazanie drugiej strony wielkiej kosmicznej wojny. Ja osobiście też z trudem przebrnęłam przez opisy napędów statków i sposobów poruszania się inteligentnych JAG-ów w przestrzeni. Przyznaję, że równie dobrze przez te kilkanaście stron Asaro mogłaby pisać tylko „sajgonki, sajgonki, sajgonki” a zrozumiałabym tyle samo. Ale być może osoby bardziej inteligentne ode mnie (albo obdarzone większymi umiejętnościami technicznymi) cos wyniosą z lektury.
Bardzo dużo wątków z „Wielkiej Inwersji” jest do wykorzystania w kolejnych tomach cyklu. Mnie osobiście marzy się coś w rodzaju kosmicznego uniwersum, o jakim pisał Resnick, czyli skakania to tu, to tam po kolejnych planetach, opisywanie coraz to innych bohaterów i wydarzeń. Książka Asaro taki potencjał ma (chociaż realizacja trochę Resnickowi nie dorównuje), ale obawiam się, że z moich zakusów wyjdzie wielkie zero. Ale tak czy siak zostanie ciekawe czytadło.
Tytuł „Wielka inwersja”
Autor: Catherine Asaro
Wydawca: Fabryka Słów
I na koniec czytelniczy żarcik:-)
piątek, 2 grudnia 2011
Bradley P. Beaulieu - Wichry Archipelagu
Dziś o lekturze ciekawej i oryginalnej, chociaż nieco cięższej. To znaczy nie w tym stopniu, co „Lód” Dukaja, bez obaw. Powiedzmy, że ciężkiej na tyle, żeby nie przeczytać jej w jedną noc:-)
„Wichry Archipelagu” warte są uwagi ze względu na bardzo ciekawą konstrukcję świata (choć połapanie się w jego niuansach zajęło mi najwięcej czasu i trwało mniej więcej do połowy lektury), opartą na współistnieniu sfery cielesnej i duchowej, eterycznej. W tej pierwszej istnieje cały Archipelag, jego gospodarka i polityka. Sfera astralna jest bardziej niż zwykle…jakby to określić…”fizyczna”. Wchodząc w eter można porozumiewać się z osobami w nim przebywającymi (jest więc ekwiwalentem np. fal radiowych) czy sterować powietrznymi okrętami. Ze sfery astralnej pochodzą także rozmaite „byty”, dysponujące określonymi mocami, a osoby „uduchowione” są w stanie sterować tymi dżinnami.
Mimo pewnego przenikania się rzeczywistości i eteru, obie sfery pozostają rozdzielone. Rozłam ma bardzo negatywne skutki – na przykład dziesiątkującą ludzkość zarazę. Powoduje także nieustający konflikt między ludnością rdzenną, przynależną do eteru, a napływową.
Bradley P. Beaulieu akcję powieści toczy dwutorowo – z jednej strony mamy fizyczne konflikty między dwiema rasami i walkę o władzę między rodami rządzącymi poszczególnymi wyspami Archipelagu, a z drugiej walkę o zjednoczenie świata realnego z eterem. Punktem łączącym obie akcje jest książę Nikandr Kałakow, następca najpotężniejszego władcy Archipelagu. Musi sobie poradzić z dręczącą go śmiertelną chorobą, pretendentami do tronu i terrorystami chcącymi zniszczyć cały znany mu świat. To znakomicie skonstruowana postać i jednocześnie siła napędowa całej akcji, choć nie brakuje w „Wichrach” świetnych postaci drugoplanowych. Takich jak Atiana Wostroma, narzeczona Nikandra. Beaulieu potrafi bardzo zręcznie kreować bohaterów, pokazując czytelnikowi coraz więcej szczegółów z ich życia, coraz dokładniej opisując charakter i motywację. Prawdziwą ciekawostką jest też to, że płaszczyzna „realna” książki zbudowana jest na wzór carskiej Rosji. Z lekkim dodatkiem kultury arabskiej.
„Wichry Archipelagu” to część pierwsza trylogii, bardzo ciekawa jestem, jak się całość rozwinie. I chciałam tez powiedzieć, że bardzo mi się podoba nowa szata graficzna serii „Nowa Fantastyka” Prószyńskiego. Ktoś tu zrobił kawałek dobrej roboty.
Tytuł: "Wichry Archipelagu"
Autor: Bradley P. Beaulieu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Na koniec maleńkie podsumowanie. Blog istnieje miesiąc. W tym czasie odwiedziło go ponad 500 osób! To chyba znaczy, że miałam rację zakładając go. Jeśli macie jakieś uwagi lub propozycje – piszcie.
Aaaaaa, i ktoś się już upomniał, gdzie te buty. No to macie poniżej bardzo kosmiczne i bardzo fantastyczne. Projektant to Alexander McQueen. Świętej pamięci już, niestety…
wtorek, 29 listopada 2011
Fantastyka spod znaku pyskatej baby
Jest świat, w którym magia stanowi część życia – to Dziwoziemia. I świat, w którym magia nie ma racji bytu – Niepełnia. Pomiędzy nimi znajduje się Rubież – wąski pas ziemi zamieszkany przez tych, którzy posiadają moce magiczne i mogą żyć w obu światach. Rubieżnicy trudnią się handlem między Dziwoziemią a Niepełnią, ich dzieci korzystają ze szkół w jednym lub drugim miejscu, ale są niezależni i rządzą się własnymi regułami. Przede wszystkim są praktyczni…Ponieważ nie są chronieni przez prawa Dziwoziemi i Niepełni, stanowią łakomy kąsek dla mrocznych sił.
Ci, którzy znają twórczość małżeństwa piszącego pod wspólnym pseudonimem Ilona Andrews zapewne nie zawahają się też sięgnąć po „Na krawędzi”. I nie zawiodą, się, bo podobnie jak serię o Kate Daniels, przygody Rose Drayton charakteryzuje wartka akcja, łącząca cechy dobrej powieści sensacyjnej, fantastycznej i romansu oraz znakomity pomysł na tło powieści. No i nie wolno zapominać o bohaterach!
Ostatnio nastała moda na fantastykę…nie, nie napiszę „feministyczną”, bo komuś się może źle skojarzyć. Na fantastykę spod znaku „pyskatej baby” i z pyskatą babą w roli głównej. Wspomniana już Kate Daniels, Mercedes Thompson z powieści Patricii Briggs, lubiąca wampiry Sookie Stackhouse, W. Redna Olgi Gromyko czy bardzo asertywna mag niezależna Kiry Izmajłowej, a nawet nasza rodzima Babunia Jagódka – wszystko to kobiety atrakcyjne (no, Babunia Jagódka po zażyciu eliksiru „młoda i piękna”) i niezależne. Samodzielne do bólu, ponoszące odpowiedzialność za własne czyny, asertywne. Potrafią się obronić, nawet jeśli obrona ta wymaga użycia strzelby, kontrolują własne uczucia i popędy, potrafią realnie ocenić rzeczywistość. Jak trzeba walczyć, walczą. Jak trzeba pogonić faceta na cztery wiatry, pogonią, a co, nawet jeżeli będzie prężył złociste ciało. Ale bynajmniej nie boją się związków, choć bywa, że są ciężko doświadczone przez los. Tak jak Rose Drayton, bohaterka „Na krawędzi”.
Bardzo podoba mi się ten trend w fantastyce, gdzie nareszcie kobieta przestała być tłem lub nagrodą herosa. Podoba mi się tym bardziej, że stanowi znakomitą przeciwwagę dla łzawych romansideł „zmierzchowych”. Bella zachwyca się jaki to Edward jest piękny i schnie bez jego obecności. Rose jest dla Declana pełnoprawnym partnerem. On jest lepszy w jednym, ona w drugim. Raz on ratuje ją, raz ona jego. Mamy równość, a nawet równouprawnienieJ
Oczywiście, główna para bohaterów to nie jedyny atut „Na krawędzi”. Mnie ujął jeszcze chłopiec zmieniający się w rysia albo Georgie, młody nekromanta o wrażliwym sercu. I może to nie jest najwyższych lotów proza, ale na pewno świetna, inteligentna i zabawna rozrywka.
Tytuł: "Na krawędzi"
Autor: Ilona Adrews
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Aaa, i a propos kobiet w fantastyce. 15 grudnia w Warszawie, w Starym BUWie, o godzinie 20.15 będzie można się spotkać z Mają Lidią Kossakowską.
piątek, 25 listopada 2011
O kotach, klejach, przecenach i murach, które nas dzielą
Georgie Sinclair, przykładna pani domu i matka dwójki dorastających dzieci, przestała dogadywać się z mężem. Być może dlatego, że Rip był tak zajęty Wielką Sprawą, że nie był w stanie przymocować w łazience uchwytu na szczotki do zębów. Po wielkiej kłótni Rip wyprowadza się z domu, a Georgie wyrzuca wszystkie jego rzeczy, między innymi kolekcję płyt z muzyką rosyjskich kompozytorów. Która natychmiast znajduje amatora…Tak Georgie poznaje Naomi Szapiro, zwariowaną starszą panią. Ta znajomość zmieni całe jej życie.
Marina Lewycka znana jest ze swojego łączenia absurdalnie śmiesznych historii z bardzo poważną tematyką. Tak jest i tym razem. Kto by się spodziewał, że opowieść o kobiecie, która zarabia na życie pisząc o klejach, razem ze zwariowaną staruszką walczy o przecenione towary w supermarkecie i próbuje nie dać się oszukać cwanym handlarzom nieruchomościami będzie miała aż tak…może nie ponure, to złe słowo – tak martyrologiczne tło? Chociaż…Lewycka, z pochodzenia Ukrainka, urodzona w czasie II wojny światowej w obozie dla uchodźców w Kilonii, obecnie mieszkanka Wielkiej Brytanii zapewne doskonale sobie zdaje sprawę z wagi korzeni i tradycji. A problem tożsamości w zjednoczonej Europie staje się coraz ważniejszy. Tym bardziej, że to, że obok siebie mieszkają ludzie wielu wyznań i wielu kultur wcale nie sprawia, że stają się pozbawieni uprzedzeń.
Londyn, w którym Lewycka umieściła akcję „Wojny domowej” jest wyjątkowym tyglem rasowym i narodowym, a także religijnym czy politycznym…Ale historia i przynależność do grupy stanowią niezwykle istotną wartość w życiu każdego. Nawet jeśli niektórzy – tak jak Georgie – nie zdają sobie z tego sprawy czy starają się to bagatelizować. Georgie na przykład pochodzi z rodziny górniczych socjalistów. Jej mąż z tzw. wyższych sfer. Niby żyją razem, ale mają świadomość, że różnice te mogą stanowić groszek w pościeli księżniczki. To jest dla Georgie jasne. Ale dlaczego sympatyczna Naomi nie lubi równie sympatycznego pana Alego, tego już Georgie nie rozumie. Mieszkacie przecież obok siebie, pan Ali naprawia okna Naomi – czy nie mogą więc zapomnieć o urazach?
„Wojna domowa” jest o codziennej wojnie toczonej na ulicach wielkich europejskich miast. Żydzi kontra Palestyńczycy, geje versus hetero, socjaliści przeciwko obszarnikom…Do tego dochodzą zwykłe, brudne interesy, walka o pieniądze czy małżeńskie zdrady. Jak odnaleźć się w tym tyglu? Aż chciałoby się zacytować – jak żyć? Czy przeszłość musi definiować to, jak żyjemy teraz?
„Wojnie domowej” nie sposób przykleić etykietki. To nie jest prosta książka o Holocauście czy babskie czytadło o rozpadającej się parze. To raczej niezwykłe studium ludzkich charakterów i namiętności, pokazane w zadziwiająco ciepły, wzruszający, a momentami zabawny do łez sposób. Pan Ali, którego walka z drabiną przyprawiła mnie o atak kolki ze śmiechu, opowiadając historię wypędzenia Palestyńczyków z Lyddy równie łatwo sprawił, że łzy stanęły mi w oczach. A historii podobnie przejmujących jest w książce znacznie więcej – na przykład ta o duńskich Żydach uchronionych przed eksterminacją przez cały duński naród.
Warto, warto, warto.
Tytuł: Wojna domowa
Autor: Marina Lewycka
Wydawnictwo: Albatros
niedziela, 20 listopada 2011
Peter V. Brett - Wielki Bazar
Był koniec roku 2008. Tworzyłam dla Czytelni Onetu listę książek fantastycznych, które warto kupić jako bożonarodzeniowy prezent. Zadzwoniłam do Fabryki Słów, pytając, czy wśród zimowych nowości znajduje się coś szczególnie wartego polecania. Odpowiedź była błyskawiczna – „Malowany człowiek” Bretta. Znajoma z wydawnictwa powiedziała wtedy z przekonaniem w głosie, że to taka książka, której lepiej nie zaczynać przed wigilijną kolacją, bo człowiek zapomni, że uszka czekają na stole.
Oczywiście – rekomendacja rekomendacją, a swoje się wie (czyli że trzeba ją traktować z lekkim dystansem). Dystans był o tyle większy, że Peter V. Brett był wtedy kompletnie nieznanym autorem, a książka miała być jego debiutem. Doświadczenie mi podpowiadało, że rzadko kiedy zdarza się debiut naprawdę wyrywający z butów.
No i kiedy dostałam już „Malowanego człowieka” do łapki, odszczekałam wszystkie zarzuty – to rzeczywiście jeden z najbardziej błyskotliwych debiutów ostatnich lat i nie dziwi, że w błyskawicznym tempie podbił czytelników na niemal całym świecie. I powiem wam, że jeśli 10 lat pracowania za biurkiem w korporacji farmaceutycznej pchnęło Bretta do napisania czegoś takiego, to dzięki Bogu za korporacje! I za nudną pracę, która dała autorowi czas i sprawiła, że jego wyobraźnia zaszalała na całego.
„Malowany człowiek” przerodził się w cały cykl, a jego jedynym minusem jest to, że autor pisze go na bieżąco. Na kolejne części czeka się przytupując ze zniecierpliwieniem i na całe szczęście polski wydawca stanął na wysokości zadania i publikuje następne tomy błyskawicznie. Jednak czytelnicy, jak rozumiem, naciskają na autora i popędzają, co nie wpływa dobrze na proces twórczy – stąd zapewne wziął się tomik „Wielki Bazar. Złoto Brayana”. Troszkę mnie początkowo zdziwił i lekko zniesmaczył fakt publikowania okrawków właściwej twórczości, czyli scen usuniętych z właściwego tekstu w czasie, kiedy książka jeszcze nie została wydana w całości (trochę zakrawało mi to na pazerność). Teraz mam jednak wrażenie, że autor, z całą delikatnością, dał tym samym fanom do zrozumienia „Macie i dajcie żyć na chwilę”. Rozumiem i przestaję się czepiać.
Uwaga dla napalonych czytelników cyklu - „Wielki Bazar” nie jest kolejną częścią! Choć umieszczony w świecie Arlena i jego przyjaciół, fabularnie nie ma żadnego znaczenia dla reszty książki. Ot, wzbogaca tylko naszą wiedzę na temat tego, co porabiał Arlen w trakcie swoich wędrówek po świecie. „Wielki Bazar” opisuje przygody Arlena w Krasji, jego znajomość z Abbanem oraz to, jak doszło do wizyty Arlena w mitycznym Słońcu Anocha. „Złoto Brayana” opowiada z kolei o jednej z misji Arlena jako młodego Posłańca i opisuje spotkanie ze śnieżnym demonem. Dodatkowo znajdziemy w książeczce sceny z „Malowanego człowieka” usunięte przez Bretta – usunięte nie dlatego, że były kiepskie, ale dlatego, żeby odchudzić i tak pokaźną książkę. No i coś dla fanów-fanów: słownik krasjański oraz grymuar runiczny.
Jak napisałam wcześniej, „Wielki Bazar” nie ma żadnego znaczenia w fabule książki, więc generalnie możecie sobie darować kupno. No, chyba że, tak jak ja, nie możecie się doczekać kolejnej części:-)
wtorek, 15 listopada 2011
Andrzej Pilipiuk - Aparatus
Obiecałam wam wiadomości o nowym Pilipiuku. No to słowo się rzekło, kobyłka u płota…niech stanie się „Aparatus”.
Przyznam szczerze, że wolę krótkie formy tego autora, dlatego bardzo mnie ucieszyło, że „Aparatus” to zbiór opowiadań. Dokładnie ośmiu, z czego połowa znana jest już miłośnikom fantastyki, bo była publikowana w „Science Fiction Fantasy&Horror”. Moja radość była tym większa, że trzy z opowiadań poświęcone są doktorowi Pawłowi Skórzewskiemu. Potencjał tej postaci przewidziałam już dawno temu, w 2005 roku, kiedy to światło dzienne ujrzał zbiór „2586 kroków”. W wywiadzie, jaki przeprowadzałam wtedy z autorem zapytałam go, czy przewiduje dalszy żywot doktora, nieustannie przeciwstawiającego materialistyczny światopogląd zdarzeniom z pogranicza magii. Andrzej Pilipiuk obiecał mi wtedy kontynuację losów pana Pawła i słowa dotrzymuje. Szkoda tylko, że tymi opowiadaniami o Skórzewskim tak kapie, bo mam ciągły niedosyt. Ale może o to chodzi:-)
Zastanawiałam się przez chwilę, co powoduje, że tak lubię tę postać. I już wiem – Pilipiuk bardzo często używa bohatera „wszechwiedzącego”. Znającego się na wielu dziedzinach życia, często bardzo od siebie odległych. Dla mnie nieprawdopodobne jest to, że informatyk zna się na produkcji penicyliny i historii powstań narodowych i koniec kropka. Taki bohater powoduje u mnie podobną reakcję jak rzeczywisty człowiek, który sprawia wrażenie znającego się na wszystkim. Celowo napisałam „sprawia wrażenie”, bo ja na przykład na wielu rzeczach się nie znam i trudno mi jego wiedzę ocenić. Na takich ludzi reaguję prędzej czy później irytacją, mam wrażenie, że próbują mnie pouczać (czyli mają mnie za kretynkę, którą pouczać należy) i odbieram ich jako napuszonych i aroganckich. O ile w realu taki człowiek może zatrzeć moje wrażenia urokiem osobistym, to postać książkowa takiej szansy nie ma. Wolę więc krótkie formy, w których ta „wszechwiedza” bohaterów nie jest tak dojmująca. I zdecydowanie wolę doktora Skórzewskiego, mimo swojego wykształcenia zagubionego w świecie pełnym zagadek, nieustannie zdziwionego tym, co dookoła niego się dzieje, za to z umysłem otwartym i chłonnym. Przyjmującym do wiadomości zarówno to, że na świecie mogą istnieć wampiry (opowiadanie „Choroba białego człowieka”) i to, że dźwięk dzwonu może sprowadzić nieszczęście na cały kraj („Dzwon wolności”).
W trzech kolejnych opowiadaniach w „Aparatusie” pojawia się następna sympatyczna postać, której losy Wielki Grafoman, mam nadzieję, będzie kontynuował. To Robert Storm - ktoś w rodzaju kolekcjonera-detektywa. Mam wrażenie, że w opowiadaniach o nim Pilipiuk po pierwsze nawiązuje do przygód Pana Samochodzika (z którym, jak wiemy, miał pewien romans), a po drugie daje upust swoim pasjom. Storm to historyk z zamiłowaniem do starych przedmiotów, zbieracz, wielbiciel prawdziwego rzemiosła i dawnych artystów sztuki użytkowej, ale także wszystkich tych, którzy działali na rzecz poznawania rodzimej natury i historii: etnografów, etnologów, regionalistów i przyrodników. Te trzy opowiadania o Stormie są naprawdę znakomite i warto poświęcić im większą uwagę.
Oczywiście Pilipiuk nie byłby Pilipiukiem, gdyby w jego opowiadaniach zabrakło nienawiści do socjalizmu. Co może dziwić u człowieka młodego (autor ma tyle lat co ja, więc będę się upierać, że jest młody), który socjalizm z własnych doświadczeń może kojarzyć z brakiem Teleranka pewnej niedzieli. Ale…o poglądach politycznych dyskutować tutaj nie zamierzam.
Podsumowując – lepszy „Aparatus” niż „Oko Jelenia”. Howgh.
Tytuł: Aparatus
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2011
piątek, 11 listopada 2011
Kryminał po szwedzku - Mari Jungstedt w Polsce
Miało dziś być o najnowszym tomie opowiadań Pilipiuka, ale do Polski przyjeżdża Mari Jungstedt, więc będzie trochę o niej i szwedzkich kryminałach.
Pamiętam, gdy w 2008 roku znajoma z wydawnictwa wtedy Santorski i Spółka (dzisiejsze Czarna Owca) namówiła mnie na pewien kryminał. Miał być genialny, wstrząsający i bestseller. Odporna na promocyjne teksty poprosiłam o przysłanie egzemplarza. Książka przyszła, bez większych emocji otworzyłam na pierwszej stronie...i skończyłam czytać rano. To była „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona. Książka, która zapoczątkowała boom na skandynawskie kryminały.
Od tamtej pory do końca października tego roku sama tylko Czarna Owca sprzedała łącznie 1, 2 mln. egzemplarzy skandynawskich kryminałów - łącznie 26 tytułów. Oprócz Stiega Larssona polscy czytelnicy poznali m. in. Camillę Läckberg, Hakana Nessera, Leifa GW Perssona, Jensa Hovsgaarda czy Lizę Marklund. Na samą trylogię Millenium przypadło 800 tys. sprzedanych sztuk. I to tylko w Polsce, bo na całym świecie sprzedaż trylogii Millennium przekroczyła już 60 milionów.
Wobec tych liczb nie dziwi, że niemal każde wydawnictwo chce mieć w swojej ofercie jakiegoś szwedzkiego „kryminalistę”. To w końcu gwarancja sprzedażowego sukcesu. „Szwedzki kryminał” to już marka. I, co może dziwić, marka rzeczywiście gwarantująca dobrą jakość, nie wymagająca podrasowania ze strony specjalistów od marketingu. Albo wydawcy wybierają same dobre książki (w co za bardzo wierzyć mi się nie chce), albo Szwedzi piszą po prostu dobre kryminały.
Wśród tych wydanych już w Polsce znalazł się tzw. Cykl Gotlandzki Mari Jungstedt, wydawany przez Bellonę. Złożona z siedmiu tomów seria opisuje przygody komisarz policji kryminalnej, Knutasa (uwielbiam te ich nazwiska), jego koleżanki po fachu Karin Jacobsson oraz dziennikarza Johana Berga.
Zastanawiałam się, co leży u podstaw sukcesu skandynawskich powieści. Stawiam na odmienność przedstawianej w nich rzeczywistości od naszych, Polaków, wyobrażeń o Szwecji. No bo jak wyobrażamy sobie ten kraj? Jako bogaty, szczęśliwy, ze znakomitą opieką socjalną. Raj na ziemi. A tymczasem co widzimy? Kraj, gdzie niezwykle łatwo jest pozbawić człowieka praw do samostanowienia o sobie, gdzie niezwykle silne są tendencje faszyzujące, kraj, gdzie – nie bójmy się użyć tego słowa – inwigilacja przeciętnego obywatela jest daleko posunięta. A jednocześnie żaden z przestępców nie zasługuje na więcej niż 30 lat osadzenia w luksusowym więzieniu. Dlatego też tak fascynuje praca policji opisana we wszystkich tych książkach, wliczając w to powieści Mari Jungstedt. Śledztwo w nich polega na żmudnym analizowaniu materiałów. Nie ma przeszkód, żeby przesłuchać kilkadziesiąt osób, pojechać na drugi koniec kraju, znaleźć w systemie wszystkie informacje na temat przeszłości danego osobnika. Policjanci po prostu w zalewie informacji muszą znaleźć tą właściwą, podczas gdy nasi rodzimi zmagają się z materią. Szwedzi badają, nasi przeważnie muszą wpaść na pomysł, inaczej nic z tego. Zauważmy, w szwedzkich kryminałach nie ma strzelanin, samochodowych pościgów ani nic widowiskowego. Jest żmudna praca, porównywana z pracą archiwisty.
Z Cyklu Gotlandzkiego Mari Jungstedt miałam w rękach dwie ostatnie części: „Słodkie lato” oraz „Podwójną ciszę”. Ta ostatnia powinna spodobać się wielbicielom światowego kina, bo cały czas oscyluje dookoła postaci Bergmana. Jeden z bohaterów to reżyser filmowy, zafascynowany osobą słynnego kolegi po fachu, akcja dzieje się na Fårö, wyspie, na której mieszkał artysta i w czasie festiwalu filmowego poświęconego Bergmanowi.
Co mnie urzekło w tych książkach to równowaga między prowadzonym śledztwem a częścią poświęconą osobistym perypetiom bohaterów. Może wynikać to z tego, co już napisałam wcześniej – ponieważ śledztwo to praca żmudna i być może nieinteresująca dla czytelnika, kartki trzeba jakoś zapełnić. Na przykład opisując zmagania z materią dziennikarza przebywającego na urlopie wychowawczym. Albo policjantki poszukującej swojego biologicznego dziecka.
Jedna z koleżanek, której pożyczyłam powieści Jungstedt stwierdziła, że – choć znakomicie się je czyta – pozbawione są „drugiego dna”. To nie do końca prawda. Znajdziemy w nich na przykład opis tego, jak Szwedzi reagują na gwałt czy wykorzystywanie nieletnich, jak traktowana jest u nich przemoc w rodzinie. Czy wreszcie – co ciekawe jest szczególnie dla mnie, ze względu na bliski codzienny kontakt z dziennikarzami – jak szwedzkie media traktują swoją pracę. Głównie jako misję, a pomoc społeczeństwu jest tu wartością nadrzędną.
Książki Jungstedt polecam, a jeśli macie ochotę na kontakt z autorką, to zapraszam na spotkanie z nią we wtorek, 15 listopada o godz. 16 w Warszawie w salonie Empik Junior.
wtorek, 8 listopada 2011
Jim Butcher - Akta Dresdena. Front burzowy
Zastanawiałam się, co wam zarekomendować jako pierwszą pozycję na tym blogu. Chciałam, żeby było to coś szczególnego, wyjątkowego...I gdy tak przekładałam stosy książek zalegających pokój, wpadł mi w ręce „Front burzowy” Jima Butchera. I pomyślałam sobie – dlaczego nie? Chociaż bynajmniej o moim wyborze nie zdecydowała notka, że jest to numer 1 na liście bestsellerów New York Timesa. Ani to, że książka zainspirowała twórców serialu „Akta Dresdena”, bo go nie znam. U mnie zawsze to przebiega tak, że jak mnie zainteresuje książka, to może sięgnę do filmu. Tym razem pewnie sięgnę, co powinniście traktować jako zachętę.
„Front burzowy” należy do coraz popularniejszego gatunku nazywanego urban fantasy. Dla niewtajemniczonych - to takie książki, gdzie magia istnieje w świecie współczesnym, a akcja rozgrywa się najczęściej w wielkich miastach. Najbardziej spektakularnym przykładem tego gatunku, jaki pojawił się ostatnimi czasy na polskim rynku jest trylogia o Matthew Swifcie Kate Griffin („Szaleństwo Aniołów”, „Nocny burmistrz” oraz „Neonowy dwór”) i szczerze zachęcam do jej przeczytania. „Akta Dresdena”, podobnie jak książki Griffin są połączeniem fantastyki z kryminałem z lekką domieszką horroru. I to część kryminalna jest największą zaletą „Akt Dresdena”, bo to kryminał w najlepszym, chandlerowskim gatunku. Z bohaterem wiecznie ubranym w wytarty prochowiec, spędzającym czas w zadymionych knajpach. Samotnikiem zmagającym się z demonami przeszłości, balansującym na granicy prawa.
Harry Dresden to mag. Taki prawdziwy. Pracuje jako detektyw, znajdując zagubione rzeczy czy usuwając duchy z nawiedzonych domów. Nie jest miły, nie jest medialny, za to jest uczciwy, co nie do końca podoba się jego klientom. I być może dlatego Dresden ma wiecznie kłopoty z pieniędzmi. Nic dziwnego, że musi dorabiać jako konsultant do spraw magicznych dla miejscowej policji. Tym razem sprawa jest szczególnie nieprzyjemna, bo za pomocą czarnej magii zostaje popełnione wyjątkowo krwawe podwójne morderstwo. Szefowa chicagowskiego wydziału dochodzeń specjalnych wymaga natychmiastowych efektów. Niestety Dresden nie bardzo może jej pomóc, bo znajduje się pod nieustającą kuratelą rady czarodziejów. Której członkowie niedwuznacznie dają znać, że to właśnie Dresdena podejrzewają o zbrodnię. Szybko okazuje się, że nasz bohater musi aktywnie włączyć się w śledztwo. Na szali jest bowiem także jego życie...
Mam wrażenie, że Butcher nie bez kozery miejscem akcji swojej książki uczynił Chicago. Miasto kojarzone z najsłynniejszymi nazwiskami mafii (Alem Capone czy Frankiem Costello) jest już czymś w rodzaju archetypicznej scenerii kryminałów. Jak akcja dzieje się w Chicago, to musowo będziemy mieli do czynienia z mafią (mamy), walkami o strefy wpływów między gangsterami (a jakże), prostytucją i narkotykami. Klasyka, powiedziałabym, gatunku. Butcher wykorzystał możliwości scenerii bardzo dobrze, a plus mu się należy także za zabawę konwencjami (pamiętacie scenę z Dicka Tracy, kiedy do detektywa przychodzi piękna kobieta?). I wszystko byłoby pięknie i książkę czytałoby się super, gdyby nie drobne wpadki redaktorskie. Bo co ja zrobię, że od razu się czepiam, że w aikido nie ma zawodów i mistrzostw, a jak czytam, że sławny malarz nazywa się Bottocelli to mi się nóż w kieszeni otwiera.
Autor: Jim Butcher
Tytuł: Akta Dresdena. Front burzowy
Wydawnictwo Mag
Rok wydania: 2011
poniedziałek, 7 listopada 2011
Co, jak i dlaczego
Moją pasją są książki. Od wielu lat specjalizuję się w fantastyce wszelkiego rodzaju, pisząc o tym gatunku najpierw na łamach prasy codziennej ( w której przepracowałam ponad 14 lat) czy w rozmaitych portalach internetowych. Zawirowania korporacyjne spowodowały jednak, że portal, z którym byłam związana od lat, zawiesił swoją działalność na czas nieokreślony, dochodząc do wniosku, że kultura człowiekowi niepotrzebna. Ja się z tym zgodzić nie mogę, więc w akcie desperacji postanowiłam założyć bloga, w którym będę pisać co czytałam, po co warto sięgnąć, a co można sobie odpuścić. Będzie o fantastyce, kryminale, thrillerze, ale zapewne trafi się i jakaś proza kobieca czy literatura dla młodzieży.
A że jest to mój blog, to czemu nie pisać o reszcie moich zainteresowań? Uwielbiam podróże, których odbywam w ciągu roku może nie gigantyczną ilość, ale pewnie więcej niż przeciętny człowiek. Związane jest to zresztą z inną moją pasją - aikido. Ćwiczę tę japońską sztukę walki już naście lat i na razie dorobiłam się czarnego pasa. Mata to jedyne miejsce, gdzie chodzę nie na obcasach (to już macie mojego kolejnego świra, czyli buty!), a i dzięki aikido odkryłam kuchnię hiszpańską, co zapoczątkowało moje zainteresowanie garami i gotowaniem.
Zresztą - w praniu się pewnie okaże, że tych rzeczy do pisania jest znacznie więcej. Bo przecież nie samą pracą człowiek żyje...
A że jest to mój blog, to czemu nie pisać o reszcie moich zainteresowań? Uwielbiam podróże, których odbywam w ciągu roku może nie gigantyczną ilość, ale pewnie więcej niż przeciętny człowiek. Związane jest to zresztą z inną moją pasją - aikido. Ćwiczę tę japońską sztukę walki już naście lat i na razie dorobiłam się czarnego pasa. Mata to jedyne miejsce, gdzie chodzę nie na obcasach (to już macie mojego kolejnego świra, czyli buty!), a i dzięki aikido odkryłam kuchnię hiszpańską, co zapoczątkowało moje zainteresowanie garami i gotowaniem.
Zresztą - w praniu się pewnie okaże, że tych rzeczy do pisania jest znacznie więcej. Bo przecież nie samą pracą człowiek żyje...
Subskrybuj:
Posty (Atom)